Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
O cholestazie w ciąży

Przyszłą mamę najprawdopodobniej zaniepokoi charakterystyczne i nieprzyjemne przy tym swędzenie skóry. Natomiast jeśli faktycznie jest to cholestaza, to po zgłoszeniu się później do specjalisty w zrobionych badaniach uzyskuje się między innymi podwyższone stężenie tak zwanych kwasów żółciowych oraz bilirubiny czy aminotransferaz znajdujących się w surowicy krwi. Na szczęście choroba ta po porodzie już samoistnie ustępuje oraz właściwie nie ma ona wpływu na funkcjonowanie naszej wątroby.


http://www.pampers.pl/dziecko-w-33-tygodniu-ciazy

Foto: pixabay.com

Jednakże równocześnie w ciąży może…

Jednakże równocześnie w ciąży może być groźna. Wprawdzie nie dla mamy, lecz dla dziecka, w związku z czym koniecznie musi być monitorowana. Większość lekarzy twierdzi, że cholestaza raczej ma podłoże genetyczne, a niektórzy również sądzą, iż mogą także istnieć pewne powiązania tej choroby wraz z dietą. Bezpośrednią jednak przyczyną wystąpienia owej cholestazy jest pewna nadwrażliwość na hormony płciowe, a mianowicie estrogeny oraz progesteron.

Większość takich przypadków chorobowych raczej odnotowuje się dopiero w trzecim trymestrze, po 33 tygodniu ciąży. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia cholestazy to między innymi ciąża wielopłodowa, a także kiedyś stwierdzona cholestaza u matki bądź siostry. Warto także zwrócić szczególną uwagę, jeśli kiedyś przebywało się jakieś choroby wątroby. Czym charakteryzują się objawy cholestazy u kobiet ciężarnych.

dzień matki

Foto: pixabay.com

Przede wszystkim występuje tutaj silne swędzenie skóry szczególnie dłoni, stóp oraz brzucha. Taki świąd zwykle jest silniejszy nocą, w związku z czym może też pojawić się trudność w zasypianiu. Charakterystyczne jest także powiększenie wątroby, a czasami może również wystąpić żółtaczka, jednak ona pojawia się dopiero po ustąpieniu pozostałych objawów cholestazy. Pamiętajmy o zgłoszeniu się do lekarza jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że mamy objawy cholestazy.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>