Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
O cholestazie w ciąży

Przyszłą mamę najprawdopodobniej zaniepokoi charakterystyczne i nieprzyjemne przy tym swędzenie skóry. Natomiast jeśli faktycznie jest to cholestaza, to po zgłoszeniu się później do specjalisty w zrobionych badaniach uzyskuje się między innymi podwyższone stężenie tak zwanych kwasów żółciowych oraz bilirubiny czy aminotransferaz znajdujących się w surowicy krwi. Na szczęście choroba ta po porodzie już samoistnie ustępuje oraz właściwie nie ma ona wpływu na funkcjonowanie naszej wątroby.


http://www.pampers.pl/dziecko-w-33-tygodniu-ciazy

Foto: pixabay.com

Jednakże równocześnie w ciąży może…

Jednakże równocześnie w ciąży może być groźna. Wprawdzie nie dla mamy, lecz dla dziecka, w związku z czym koniecznie musi być monitorowana. Większość lekarzy twierdzi, że cholestaza raczej ma podłoże genetyczne, a niektórzy również sądzą, iż mogą także istnieć pewne powiązania tej choroby wraz z dietą. Bezpośrednią jednak przyczyną wystąpienia owej cholestazy jest pewna nadwrażliwość na hormony płciowe, a mianowicie estrogeny oraz progesteron.

Większość takich przypadków chorobowych raczej odnotowuje się dopiero w trzecim trymestrze, po 33 tygodniu ciąży. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia cholestazy to między innymi ciąża wielopłodowa, a także kiedyś stwierdzona cholestaza u matki bądź siostry. Warto także zwrócić szczególną uwagę, jeśli kiedyś przebywało się jakieś choroby wątroby. Czym charakteryzują się objawy cholestazy u kobiet ciężarnych.

dzień matki

Foto: pixabay.com

Przede wszystkim występuje tutaj silne swędzenie skóry szczególnie dłoni, stóp oraz brzucha. Taki świąd zwykle jest silniejszy nocą, w związku z czym może też pojawić się trudność w zasypianiu. Charakterystyczne jest także powiększenie wątroby, a czasami może również wystąpić żółtaczka, jednak ona pojawia się dopiero po ustąpieniu pozostałych objawów cholestazy. Pamiętajmy o zgłoszeniu się do lekarza jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że mamy objawy cholestazy.

Demotywatory

Policjant okrzyknięty aniołem w USA. Adoptował dziecko narkomanki, które poznał w czasie interwencji – Zagraniczne serwisy okrzyknęły Ryana Holetsa, policjanta z miasteczka Albuquerque w Nowym Meksyku (USA), "prawdziwym aniołem stróżem". Trudno się dziwić temu określeniu. Mężczyzna dał bowiem szansę na szczęśliwe, bezpieczne i zdrowe życie maleńkiej dziewczynce, którą urodziła 35-letnia bezdomna, bo mieszkająca w namiocie przy autostradzie, narkomanka Crystal Champ. Ale gdyby nie jedna interwencja, pewnie nigdy nie doszłoby do ich spotkania... Ryan pewnego dnia odebrał zgłoszenie, w którym poinformowano go o możliwości dopuszczenia się kradzieży w jednym z okolicznych sklepów spożywczych. Po dotarciu na miejsce zastał Crystal w zaawansowanej ciąży i jej partnera chcących wstrzyknąć sobie heroinę. Obok tego nie mógł przejść obojętnie. Kobieta po kilku dosadnych uwagach policjanta opowiedziała mu o swoim życiu, m.in. o braku środków do życia, bezdomności i zmaganiu się z uzależnieniem od narkotyków, z którym nie mogła się uporać, nawet będąc w ciąży. Zdradziła także, że marzy o tym, by ktoś kiedyś adoptował jej dziecko. Funkcjonariusz, który wraz z żoną myślał już wcześniej o adopcji, nie wahał się ani chwili i zaproponował, że to on ze swoją rodziną zapewni dom jej córeczce. Dziewczynka przyszła na świat z noworodkowym zespołem abstynencyjnym kilka tygodni po tym wydarzeniu. 35-latka pożegnała się z nią, a potem oddała ją w ręce Ryana i jego żony. Otrzymała na imię Hope (Nadzieja), gdyż nowi rodzice liczą na to, że Crystal upora się z nałogiem

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>