Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
22 i 23 tydzień ciąży

W II trymestrze ciąży powinny minąć już dolegliwości z nią związane takie jak: poranne mdłości i wymioty oraz senność i zmęczenie. W tym nazywanym przez niektórych” miodowym miesiącem ciąży” wzrasta chęć do działania i poziom energii. Większość ciężarnych kobiet oswoiła się już z myślą że zostanie mamami, a pod ich sercem bije kolejne, jeszcze bardzo malutkie serduszko. Pod koniec II trymestru w 22 tygodniu ciąży maluszek mierzy około 28 cm w wymiarze CHL, a wymiarze CRL około 19 cm, i powinien ważyć 450 g.


http://www.pampers.pl/kalendarz-ciazy-22-tydzien

Foto: pixabay.com

Dziecko w tym czasie jest bardzo ruchliwe…

Dziecko w tym czasie jest bardzo ruchliwe z względnymi okresami spokoju kiedy to najprawdopodobniej odpoczywa w czasie snu. Oczy dziecka nadal są zamknięte, jednak pomimo zamkniętych do końca szóstego miesiąca powiek, gałki oczne reagują na światło z zewnątrz. Ciało jest pokryte drobnym meszkiem, który razem z woskiem chroni delikatną skórę przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi.

zmęczenie senność

Foto: pixabay.com

Twarz jest już dobrze uformowana i wykonuje już powoli różne grymasy, chociaż jeszcze nie utworzyła się kość nosowa. W kościach maluszka jest już szpik kostny, który rozpoczął produkcję czerwonych krwinek. U maleństwa może pojawić się czkawka, która przygotowuje przeponę do oddychania. W 23 tygodniu ciąży czyli 21 tygodni po zapłodnieniu dziecko waży nawet 550 g a przy wyprostowanych nóżkach pod koniec tego tygodnia będzie miało około 30 cm.

Ruchy dziecka stają się jeszcze bardziej częstsze i rytmiczne oraz silniejsze. Maluszek może już zaciskać piąstki, ssać paluszek czy kopać i obracać się. 23 tydzień ciąży jest bardzo ważny dla przyszłego i poprawnego rozwoju słuchu i wzroku. Dzieci, które urodziły się w tym tygodniu i udało się im przeżyć mają późniejsze problemy ze słuchem i wzrokiem. Warto w tym okresie rozmawiać ze swoim dzieckiem gdyż najprawdopodobniej rozpoznaję ono głosy swoich bliskich.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>