Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
Noworodek i pielęgnacja pępka

Dla mam, które urodziły swe pierwsze dziecko wszystko jest nowością i każda czynność często wiąże się ze strachem czy na pewno dobrze ją wykonują. Podobnie sprawa przedstawia się z pielęgnacją. Tu obawa dodatkowo wzrasta, bo skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Problemem, którego młode mamy często się obawiają jest pielęgnacja pępka. Noworodek po urodzeniu ma odcinaną pępowinę i przez kilka pierwszych tygodni ma tak zwany kikut pępowinowy.Po około dwóch-trzech tygodniach kikut ten…

Po około dwóch-trzech tygodniach kikut ten sam odpada, co świadczy o tym, że rany się zagoiły. Czasami czas ten wydłuża się, co ma związek z większą grubością pępowiny. Jednak bez względu na to jak długo utrzymuje się kikut bardzo ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Rodzice przed opuszczeniem szpitala powinni zostać poinstruowani przez personel medyczny jak prawidłowo dbać o higienę pępka. Jednak teoria teorią, a praktyka samemu w domu to zupełnie inna sprawa. Obecnie promowane są dwa sposoby pielęgnacji: na sucho i na mokro.

Jeszcze kilka lat temu uważano, że w…

Jeszcze kilka lat temu uważano, że w ogóle w okresie posiadania kikuta nie powinien być on moczony w wodzie. Dziś uważa się, że kilkuminutowa kąpiel nie jest niebezpieczeństwem i kikut można moczyć, pod warunkiem, że później dobrze się go osuszy. Odpowiednia pielęgnacja oznacza, że zarówno kikut jak i fałd wokół niego jest suchy, czysty i ładnie pachnący. Dlatego należy przemywać go 3 razy dziennie.

Do mycia dobrze jest używać wody, szarego mydła i specjalnego preparatu, który można zakupić w aptece. W przypadku chłopców częstotliwość dbania o pępek może się zwiększyć co wynika z możliwości obsikania go. Wówczas by nie doprowadzić do zakażenia należy starannie go oczyścić. Warto także pamiętać, że jeszcze przez tydzień czasu po odpadnięciu kikuta należy starannie przemywać pępuszek, by mógł się całkowicie wygoić.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>