
Paradontoza jest przewlekłą chorobą zapalną dotykającą dziąsła i przyzębie. Nieleczona może w konsekwencji doprowadzić do wypadnięcia zębów. Dlatego tak ważne jest leczenie i profilaktyka. Jednak czy problemy z uzębieniem mają jakikolwiek wpływ na płodność kobiety bądź na problemy w ciąży. Okazuje się, że tak, gdyż paradontoza wynika z rozwoju stanów zapalnych, które wpływają na cały organizm. Badania w tej kwestii prowadzone były przez Uniwersytet Zachodniej Australii w Perth.
Badawcze skupili się przede wszystkim na czasie…
Badawcze skupili się przede wszystkim na czasie zajścia w ciąże u kobiet mających problem ze stanem zapalnym uzębienia i u kobiet, których problem ten nie dotyczył. Wyniki ukazały, że pierwsza grupa kobiet, czyli te cierpiące na paradontozę zachodziły w ciążę średnio po 7 miesiącach, natomiast paniom zdrowym zajmowało to średnio 5 miesięcy. Dzięki tym badaniom udowodniono, że paradontoza wydłuża czas starania się o potomstwo. Już we wcześniejszych testach zostało udowodnione, że stan zapalny może powodować poważne powikłania w okresie ciąży, a nawet doprowadzić do poronienia czy wywołać przedwczesny poród. Dlatego w kalendarzu przygotowującym do porodu, który zawiera między innymi zalecane badania jest miejsce na wizytę stomatologiczną. Oczywiście najlepsza sytuacja, to taka, gdy kobieta jeszcze przed poczęciem odwiedziła gabinet stomatologiczny.
Jeśli jednak tak się nie…
Jeśli jednak tak się nie stało, to dobrze aby zrobiła to do 10 tygodnia ciąży. W przypadku wykrycia nieprawidłowości stomatolog określi dalsze postępowanie i zapobiegnie pogorszeniu stanu. Sytuacja ta pokazuję, że kwestia zdrowia matki jest naprawdę bardzo istotna dla zdrowia dziecka i nie należy zapominać o profilaktyce. Zęby w okresie ciąży i późniejszego okresu karmienia przysparzają wielu mamom ogromnych problemów, dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej.