Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
Nie należy lekceważyć kataru

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu przebiega według swoistego kalendarza. Przez pierwsze 4 tygodnie życia pozostaje ono w stadium noworodka. Po ukończeniu pierwszego miesiąca staje sie noworodkiem, którym pozostanie do ukończenia pierwszego roku życia. Każdy z tych okresów to wyzwania dla rodziców. O ile w okresie bycia noworodkiem maluch większość czasu spędza w gronie członków rodziny, o tyle w okresie niemowlęctwa w coraz większym stopniu otwiera się na otaczający go świat.


witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

Ta logika rozwoju jest zgodna z…

Ta logika rozwoju jest zgodna z harmonogramem rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu. Większa ilość kontaktów z otaczającym światem skutkuje większą stycznością z wirusami. Częstym następstwem kontaktu z wirusami może być katar u noworodka. To najczęstsza przyczyna tego schorzenia u dzieci w tym przedziale wiekowym. O wiele rzadziej za katar u noworodka odpowiadają zanieczyszczenie powietrza i alergeny. Na tym etapie rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu noworodek nie jest w stanie inaczej zasygnalizować zbliżającego się kataru, jak manifestując gorsze samopoczucie, płaczliwość i rozdrażnienie.

witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

Towarzyszy mu spadek apetytu, ponieważ zatkany nosek utrudnia mu bądź w ogóle uniemożliwia ssanie. Te objawy poprzedzają pojawienie się wydzieliny z nosa. Przebieg kataru u niemowlaka ma szybkie tempo, ponieważ dziecko, spędzające większość dnia na plecach, jest narażone na niekontrolowane spływanie wydzieliny.

witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

Katarowi towarzyszy podwyższona temperatura. Warto szybko zastosować domowe metody walki z katarem u niemowlaka. Pomocna może być zmiana pozycji i ułożenie dziecka na brzuszku. To ułatwi spływanie wydzieliny zalegającej w nosie i zapobiegnie jej dalszemu spływaniu w okolice ucha czy w kierunku oskrzeli. Warto podawać dziecku większą ilość płynów – naparów z ziół. Rozrzedzą one wydzielinę z nosa i ułatwią jej usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>