Czego dziecko uczy się w czasie ciąży?

Napisane przez dnia 25-11-2013 | Brak komentarzy

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR
Czego dziecko uczy się w czasie ciąży?

Dla kobiety ciąża to niesamowity okres w życiu. W jej czasie dzieje się tak wiele, że pod koniec wydaje się, że to aż niemożliwe, że to już, właśnie w tym momencie dziecko przyjdzie na świat. Naukowcy wciąż nie wiedzą wszystkiego, na temat, czego tak naprawdę uczy się dziecko będące jeszcze w brzuchu swojej mamy, a jakie umiejętności zdobywa dopiero po drugiej jego stronie. Wiadomo jednak, że mowa jest zdolnością, której nauka zaczyna się właśnie w życiu płodowym.


http://www.pampers.pl/niemowle

Foto: pixabay.com

Można by powiedzieć, że to raczej…

Można by powiedzieć, że to raczej niemożliwe, gdyż żaden niemowlak jeszcze nie mówi i zajmuje mu to ponad rok, zanim z pełną świadomością powie pierwsze słowo, jak np” mama”. Okazuje się jednak, że w czasie ciąży dziecko uczy się bardzo wiele. Prawdopodobnie jest to okres, kiedy robi to najszybciej. Jak wiadomo, od czwartego miesiąca w brzuchu mamy płód odbiera dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dlatego już po urodzeniu wie, który głos należy do jego mamy. Noworodki także potrafią odróżnić już w kilka godzin po urodzeniu dźwięk języka rodzimego od dźwięku języków obcych.

szkoła języków obcych

Foto: pixabay.com

Jeśli matka mówi w dwóch językach, dziecko zapamięta również dźwięk tego drugiego języka. Według naukowców również, to co dzieci zapamiętują z łona matki, ma wpływ również na intonację ich płaczu w życiu niemowlęcym. Okazało się, że dzieci w rodzin francuskojęzycznych płaczą z intonacją wznoszącą, czyli tak jak mówią ich rodzice. Z kolei dzieci z rodzin niemieckojęzycznych z intonacją opadającą. Nie oznacza to jednak, że noworodek lub kilkunastotygodniowe niemowlę rozumie naszą mowę.

Oczywiście niektóre pojedyncze słowa potrafi…

Oczywiście niektóre pojedyncze słowa potrafi rozróżnić, jednak rozumienie ich wynika bardziej z wyrazu twarzy osoby do niego mówiącej, a także tonu głosu. Maluch w wtieku sześciu miesięcy jednak już zna większość słów podstawowych, czyli tych wokół których się obraca. Bawiąc się z maluchem od zawsze intuicyjnie go uczymy, więc niemowlę zna już np. nazwy części ciała, owoców i warzyw, zwierzątek oraz oczywiście mama i tata.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>